// AKTUALNOŚCI

24 sierpnia 2017

Spotkanie w Rimini

Ziemia Święta przybyła do Rimini. Okazją był tydzień spotkań i kultury, jaki każdego roku, z końcem miesiąca sierpnia, organizuje katolicki ruch „Comunione e Liberazione” w mieście Rimini. 20 sierpnia, w czasie trwania spotkania, przy wypełnionej sali, głos zabrał Kustosz Ziemi Świętej, o. Franciszek Patton, aby opowiedzieć o 800 latach obecności franciszkańskiej w Ziemi Świętej. Podczas spotkania otwarto wystawę „Ziemia najbardziej umiłowana przez Boga. Kustodia Ziemi Świętej”. Ojciec Patton, nawiązując do tematu tygodnia spotkań powiedział: „To, co odziedziczyłeś po swoim ojcu, musisz na nowo zdobyć”, to znaczy, że „temat ten pragnie uświadomić nam konieczność poznania, jak połączyć pamięć o przeszłości z odpowiedzialnością osobistą za teraźniejszość, która jest także sposobem na to, aby przyczynić się do budowania innej przyszłości”. W opinii Kustosza, zdjęcia fotograficzne znajdujące się na wystawie odnoszą się właśnie do pamięci, a sama obecność franciszkanów przez osiem wieków w Ziemi Świętej ma wiele wspólnego z ową pamięcią.

Następnie Ojciec Kustosz dodał: „Nasza obecność w Ziemi Świętej jest związana przede wszystkim z przebywaniem w miejscach pamięci, nazywanych sanktuariami. Obecnie opiekujemy się około 70 sanktuariami i żyjemy w 50 spośród nich. To jest sposób bycia Braci Mniejszych i jest on przede wszystkim byciem po to, aby uwielbiać Boga w liturgii. Nie należy zapominać jednak, że historia franciszkańskiej obecności w Ziemi Świętej jest także historią dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Dialog ten był możliwy osiem wieków temu i przez cały długi okres 800 lat. Dialog, który nigdy nie jest łatwy, ale konieczny.

O. Patton skierował do wszystkich zaproszenie, aby przybyć do Ziemi Świętej w celu doświadczenia bycia w miejscach świętych i przeżyć osobiście na nowo sens bycia „pielgrzymami i cudzoziemcami” w osobistej łączności z Bogiem.

wydawnictwo
NAJNOWSZY NUMER 2 (94) 2018
SPIS TREŚCI:

Kapituła Namiotów
Sztuka sakralna w Ziemi Świętej

Nikodem Gdyk

Siostry M B Miłosierdzia
S. M. Weronika Trojanowska ZMBM

Rachela
Piotr Blajer

Kościół św. Anny
Barbara Szczepanowicz

Eucharystia w Ziemi Świętej.
Wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej (1905-1933)
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
Jan Józef Janicki

Św. Maria Egipcjanka
Krzysztof Miller

Pella
Mariusz Rosik

Coroczna lektura Tory
Kamil Szadkowski

Znane kobiety w Islamie
Kamil Szadkowski

Aszer
Mirosław Jasinski

PANORAMA

Jak obronić prawdę
W Turcji bez zmian
Papieskie mediacje
O ekologii w Jerozolimie
Niechciane dzieci
Chrześcijański protest