// AKTUALNOŚCI

24 sierpnia 2017

Spotkanie w Rimini

Ziemia Święta przybyła do Rimini. Okazją był tydzień spotkań i kultury, jaki każdego roku, z końcem miesiąca sierpnia, organizuje katolicki ruch „Comunione e Liberazione” w mieście Rimini. 20 sierpnia, w czasie trwania spotkania, przy wypełnionej sali, głos zabrał Kustosz Ziemi Świętej, o. Franciszek Patton, aby opowiedzieć o 800 latach obecności franciszkańskiej w Ziemi Świętej. Podczas spotkania otwarto wystawę „Ziemia najbardziej umiłowana przez Boga. Kustodia Ziemi Świętej”. Ojciec Patton, nawiązując do tematu tygodnia spotkań powiedział: „To, co odziedziczyłeś po swoim ojcu, musisz na nowo zdobyć”, to znaczy, że „temat ten pragnie uświadomić nam konieczność poznania, jak połączyć pamięć o przeszłości z odpowiedzialnością osobistą za teraźniejszość, która jest także sposobem na to, aby przyczynić się do budowania innej przyszłości”. W opinii Kustosza, zdjęcia fotograficzne znajdujące się na wystawie odnoszą się właśnie do pamięci, a sama obecność franciszkanów przez osiem wieków w Ziemi Świętej ma wiele wspólnego z ową pamięcią.

Następnie Ojciec Kustosz dodał: „Nasza obecność w Ziemi Świętej jest związana przede wszystkim z przebywaniem w miejscach pamięci, nazywanych sanktuariami. Obecnie opiekujemy się około 70 sanktuariami i żyjemy w 50 spośród nich. To jest sposób bycia Braci Mniejszych i jest on przede wszystkim byciem po to, aby uwielbiać Boga w liturgii. Nie należy zapominać jednak, że historia franciszkańskiej obecności w Ziemi Świętej jest także historią dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Dialog ten był możliwy osiem wieków temu i przez cały długi okres 800 lat. Dialog, który nigdy nie jest łatwy, ale konieczny.

O. Patton skierował do wszystkich zaproszenie, aby przybyć do Ziemi Świętej w celu doświadczenia bycia w miejscach świętych i przeżyć osobiście na nowo sens bycia „pielgrzymami i cudzoziemcami” w osobistej łączności z Bogiem.

wydawnictwo
NAJNOWSZY NUMER 4 (92) 2017
SPIS TREŚCI:

Pępek świata 
Jerozolima – centrum ziemi

Nikodem Gdyk

Betania
Barbara Szczepanowicz

Księga Koheleta
Piotr Blajer

Józef Flawiusz
Krzysztof Miller

Eucharystia w Ziemi Świętej.
Św. Jan Damasceński.
Doktor Kościoła na wschodzie

Jan Józef Janicki

Jan Polak (Poloner)
Celestyn M. Paczkowski

Jabne
Mariusz Rosik

Literatura Hechaloty
Tomasz Jelonek

Ubajd Zakani
Kamil Szadkowski

Neftali
Mirosław Jasinski

PANORAMA

Nowy patriarcha malechicki
Nagroda im. Karskiego dla franciszkanina
"Hora Sancta" w Getsemani
Szlakiem Świętej Rodziny
Skarb rodziny Khalidi
Rosyjska enklawa