// AKTUALNOŚCI

24 sierpnia 2017

Spotkanie w Rimini

Ziemia Święta przybyła do Rimini. Okazją był tydzień spotkań i kultury, jaki każdego roku, z końcem miesiąca sierpnia, organizuje katolicki ruch „Comunione e Liberazione” w mieście Rimini. 20 sierpnia, w czasie trwania spotkania, przy wypełnionej sali, głos zabrał Kustosz Ziemi Świętej, o. Franciszek Patton, aby opowiedzieć o 800 latach obecności franciszkańskiej w Ziemi Świętej. Podczas spotkania otwarto wystawę „Ziemia najbardziej umiłowana przez Boga. Kustodia Ziemi Świętej”. Ojciec Patton, nawiązując do tematu tygodnia spotkań powiedział: „To, co odziedziczyłeś po swoim ojcu, musisz na nowo zdobyć”, to znaczy, że „temat ten pragnie uświadomić nam konieczność poznania, jak połączyć pamięć o przeszłości z odpowiedzialnością osobistą za teraźniejszość, która jest także sposobem na to, aby przyczynić się do budowania innej przyszłości”. W opinii Kustosza, zdjęcia fotograficzne znajdujące się na wystawie odnoszą się właśnie do pamięci, a sama obecność franciszkanów przez osiem wieków w Ziemi Świętej ma wiele wspólnego z ową pamięcią.

Następnie Ojciec Kustosz dodał: „Nasza obecność w Ziemi Świętej jest związana przede wszystkim z przebywaniem w miejscach pamięci, nazywanych sanktuariami. Obecnie opiekujemy się około 70 sanktuariami i żyjemy w 50 spośród nich. To jest sposób bycia Braci Mniejszych i jest on przede wszystkim byciem po to, aby uwielbiać Boga w liturgii. Nie należy zapominać jednak, że historia franciszkańskiej obecności w Ziemi Świętej jest także historią dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Dialog ten był możliwy osiem wieków temu i przez cały długi okres 800 lat. Dialog, który nigdy nie jest łatwy, ale konieczny.

O. Patton skierował do wszystkich zaproszenie, aby przybyć do Ziemi Świętej w celu doświadczenia bycia w miejscach świętych i przeżyć osobiście na nowo sens bycia „pielgrzymami i cudzoziemcami” w osobistej łączności z Bogiem.

wydawnictwo
NAJNOWSZY NUMER 3 (95) 2018
SPIS TREŚCI:

Zmartwychwstanie Jezusa
Sztuka sakralna w Ziemi Świętej

Nikodem Gdyk

Elżbietanki
Celestyn M. Paczkowski

Święta Marta z Betanii
Krzysztof Miller

Zaśnięcie NMP
Barbara Szczepanowicz

Eucharystia w Ziemi Świętej.
Wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej.
Zgromadzenie sióstr elżbietanek
Jan Józef Janicki

Ester
Piotr Blajer

Ebionici
Mariusz Rosik

Shirin Ebadi
Kamil Szadkowski

Kalendarz Izraela
Tomasz Jelonek

Józef
Mirosław Jasinski

PANORAMA

Upamiętnienie żołnierzy druzyjskich
Inicjatywa „Nasz Dom”
Kardynał dla Iraku
Alija niejedno ma imię
Dyplomacja źródłem konfliktów