16 listopada 2024
Komisariaty Ziemi Świętej bez granic
Znaczenie i duchowe przesłanie miejsc świętych wymagają rozpropagowania. Czynione jest to w różny sposób i przy użyciu wielorakich środków. Specyficzną rolę w tym względzie pełnią rozsiane po całym świecie placówki zwane Komisariatami Ziemi Świętej. Działają one już od ponad 600 lat na zasadzie przedstawicielstwa Kustodii Ziemi Świętej i ukierunkowują swoją działalność na szerzenie znajomości i zainteresowania miejscami świętymi w Ojczyźnie Zbawiciela, ich historią związaną z życiem Jezusa i Maryi, nadto pomocą charytatywną i edukacyjną dla miejscowych chrześcijan, a także organizowaniem pielgrzymek. Pomoc na rzecz Ziemi Świętej rozpoczęła się w Europie. Najstarszym Komisariatem na Półkuli Zachodniej jest Komisariat w Stanach Zjednoczonych w Waszyngtonie DC. Siedzibą Komisariatu amerykańskiego jest wielki kompleks klasztorny w stolicy Stanów Zjednoczonych. Jego centrum stanowi kościół, w którego strukturze architektonicznej zlewają się linie Bazyliki Narodzenia w Betlejem i Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Niedawno obchodzono 125-lecie jego powstania. Tak więc już od końca XIX wieku, Jerozolima może liczyć na stałe wsparcie duchowe i materialne Komisariatu Waszyngtońskiego. Powstał swoisty „most solidarności”, który z czasem sprawił, że amerykańscy wierni hojnie odpowiadali na apele płynące z Ziemi Świętej. Jednym z przykładów jest historyczny wkład w budowę Bazyliki Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor, która właśnie obchodziła stulecie poświęcenia. Dziś ta więź solidarności jest nadal żywa i wyraża się poprzez wkład mający na celu nie tylko utrzymanie sanktuariów, ale także wspieranie działalności charytatywnej i dzieł o charakterze społecznym.
Zakonnicy pracujący i działający w Komisariatach Ziemi Świętej na terenie Europy spotykają się regularnie. Największe znaczenie ma spotkanie komisarzy języka włoskiego. Skupia ono większość zakonników działających w Europie na rzecz Ziemi Świętej. Do tej grupy zaliczani są nie tylko zakonnicy włoscy, ale także z terytorium Szwajcarii czy Polski. Takie doroczne spotkanie odbyło się dniach 3-6 września 2024 w Palermo na Sycylii. Głównymi wątkami spotkania było zaprogramowanie dalszej działalności i jej koordynacja, dzielenie się doświadczeniami, jak również spotkanie on-line z Kustoszem Ziemi Świętej o. Francesco Pattonem OFM. Spotkanie to stało się niepowtarzalną okazją do refleksji: zetknięcia się z ranami i cierpieniami narodu palestyńskiego w obecnej dobie - bardzo mocne doświadczenie. Podkreślił to o. Matteo Brena. „Dzielenie się i wspólna praca to motywy przewodnie spotkania komisarzy”. W obecnej sytuacji, „gdy stało się niemożliwe organizowanie pielgrzymek do Ziemi Świętej, komisarze nadal kontynuują swoją pracę” - mówił o. Silvio Rogelio de la Fuente OFM. „Znajdują się oni na pierwszej linii, by rozpalać miłość do Ziemi Świętej, przede wszystkim dzieląc się doświadczeniem tego wszystkiego, co robimy dla tego regionu w obecnym czasie. Ktoś mógłby powiedzieć: przecież bez pielgrzymek komisarze nie mają już nic do roboty. Wcale nie. Wręcz przeciwnie: teraz właśnie można mówić i propagować w innych miejscach umiłowanie do ziemskiej ojczyzny Chrystusa. Komisarze są więc bardzo zajęci, nie tylko jeśli chodzi o sprawy socjalne, ale także w formacji grup, które pewnego dnia będą mogły powrócić na szlaki pielgrzymkowe w Ziemi Świętej, gdy sytuacja wróci do normy”.
Na powrót do normalności liczy także Komisariat amerykański. W USA chciano jednak świętować jubileusz waszyngtońskiego Komisariatu. W programie jubileuszowym zaplanowano szereg wydarzeń. 2 listopada odbyło się oficjalne przyjęcie charytatywne, w którym wzięło udział ok. 200 osób. Był obecny także o. Kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton. Amerykańscy katolicy są informowani o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Zawsze można liczyć na ich otwarte serca i hojność. Dzięki tego typu inicjatywom wzniesiono most solidarności pomiędzy wybrzeżem Atlantyku a Bliskim Wschodem. Zbiórki funduszy w USA odbywają się w celach zakładania i utrzymywania dzieł charytatywnych. Nie znaczy to jednak, że nie ma żadnych środków na utrzymanie sanktuariów i inicjatywy duszpasterskie. Od 14 lat pomoc Komisariatowi w Waszyngtonie ofiaruje przedstawiciel nowej wspólnoty franciszkańskiej „Franciscans of Atonement (franciszkanie od pokuty) o. James (Jim) Gardiner. Doceniono wkład o. Jima, który otrzymał medal wdzięczności „Grato Animo” za swoją cenną działalność i trud prowadzenia pielgrzymek do Ziemi Świętej.
Od misjonarzy w Ziemi Świętej płyną słowa uznania i podziękowania dla komisarzy z różnych zakątków świata. Bez tej pomocy ich posługiwanie w Ojczyźnie Chrystusa byłoby niemożliwe. Ze strony komisarzy wyrażana jest wdzięczność tym, którzy w jakikolwiek sposób pomagają w prowadzeniu i rozwijaniu ich wszechstronnej działalności. Jest także zachęta do kontynuowania współpracy i wspierania misji prowadzonej przez franciszkanów w Ziemi Świętej, która przez Zakon Braci Mniejszych uważana jest za „perłę” misji franciszkańskich.
(opr. M.C. Paczkowski OFM)
Od redakcji
Nikodem M. Gdyk
800 lat reguły i Greccio
Nikodem M. Gdyk
Greccio 1223
Alojzy Warot
Szopki z drewna oliwnego
Nikodem M. Gdyk
Ruchoma szopka
Aleksander Sitnik
Szopki z masy perłowej
Nikodem M. Gdyk
Kąpiel Dzieciątka
Celestyn M. Paczkowski
Wyprzedził Wikipedię
Wacław Michalczyk
EGERIA Plus
Pole Pasterzy
Nikodem M. Gdyk
PANORAMA
Bliski Wshód dwóch prędkości
Pandemiczne podsumowanie
Palestynki na traktory