Ludność Ziemi Świętej
Według najnowszych statystyk liczba mieszkańców Izraela (bez terytoriów okupowanych i strefy Gazy - tutaj mieszka ok. 3,6 mln Palestyńczyków) przekroczyła 6,5 mln mieszkańców, z czego 5,2 mln (81%) stanowią Żydzi, zaś pozostała część, czyli 1,3 mln (19%) to Arabowie, a wśród nich największą grupę bo 936 tys. stanowią muzułmanie. Liczba chrześcijan wynosi 131 tys. (w większości są to katolicy, prawosławni Grecy, Ormianie i protestanci). Kolejną co do wielkości wspólnotą religijną są druzowie, których jest blisko 101 tys. Pozostała część to mniejszości religijne jak na przykład samarytanie i bahaiści.
Co roku w Izraelu rodzi się blisko 160 tys. palestyńskich dzieci i 90 tys. dzieci izraelskich. Największy przyrost ludności utrzymuje się wśród Arabów wyznających islam (3,3%), a w społeczności Arabów-chrześcijan jest on mniejszy niż wśród Żydów (1,2% wobec 1,4%). Pośród Żydów, dzieci do 14 lat stanowią 26%, podczas gdy wśród muzułmanów - 41%.
Szansą na wzrost populacji Żydów są imigranci - głównie z państw byłego Związku Radzieckiego. Jednak od kilku lat przybywa ich do Izraela coraz mniej. Głównym powodem spadku emigracji do Izraela jest konflikt z Palestyńczykami i recesja ekonomiczna. Ostatnio zaobserwowano nawet zjawisko powrotu imigrantów do krajów ich pochodzenia, a nawet emigrację Żydów urodzonych w Izraelu.
Pod względem gęstości zaludnienia Izrael zajmuje jedno z czołowych miejsc na świecie. W 1999 roku wskaźnik wynosił 278 mieszkańców na km2. Jednak różnice w gęstości zaludnienia poszczególnych obszarów są dosyć znaczne. Najwięcej mieszkańców na km2 znajduje się w okolicach Tel Awiwu (6.700 na km2). Także Jerozolimę należy zaliczyć do najgęściej zaludnionych miast w Ziemi Świętej (1.130 mieszkańców na km2). Natomiast na południu Izraela (Pustynia Negev) statystycy mówią o 61 osobach na km2. W Europie tylko Holandia i Belgia przewyższają Izrael pod względem gęstości zaludnienia.
ORTODOKSYJNY ŻYD |
PIĄTKOWA MODLITWA MUZUŁMANÓW |
SAMARYTANIE ŚWIĘTUJĄ PASCHĘ |
DRUZ W CHARAKTERYSTYCZNYM NAKRYCIU GŁOWY |
Od redakcji
Nikodem M. Gdyk
800 lat reguły i Greccio
Nikodem M. Gdyk
Greccio 1223
Alojzy Warot
Szopki z drewna oliwnego
Nikodem M. Gdyk
Ruchoma szopka
Aleksander Sitnik
Szopki z masy perłowej
Nikodem M. Gdyk
Kąpiel Dzieciątka
Celestyn M. Paczkowski
Wyprzedził Wikipedię
Wacław Michalczyk
EGERIA Plus
Pole Pasterzy
Nikodem M. Gdyk
PANORAMA
Bliski Wshód dwóch prędkości
Pandemiczne podsumowanie
Palestynki na traktory