Liban 9 dni
16 - 24 października 2024 roku
Ojczyzna świętych: Charbela i Maruna
1 dzień (16 października – środa ): Kraków – Warszawa– Bejrut
Spotkanie na lotnisku w Krakowie godz. 19.00 i przelot do Warszawy o godz. 21.30, lądowanie o godz. 22.20. Wylot z Warszawy do Bejrutu o godz. 23.05. Lądowanie o godz. 03.40, transfer do hotelu w Byblos.
2 dzień (17 października – czwartek): Jrebta – Kfifan – Kaftun
Nawiedzenie Sanktuarium Świętej Rafki – patronki cierpiących – Kfifan – nawiedzenie Świętego Hardini – mistrza nowicjatu Św. Charbela.
Kaftun – Nawiedzenie Grecko-prawosławny klasztor w Libanie, znany jako Dayr Saydat Nouryye, Kaftun (klasztor Matki Bożej Kaftun) położony w dolinie Nahr al-Jaouz niedaleko Kaftun. Nawiedzenie kościoła św. Sergiusz i Bachus. Rekonstrukcja przeprowadzona w 2003 roku zaowocowała odkryciem malowideł ściennych. Zostały one odrestaurowane przez Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej. Powrót do hotelu.
3 dzień (18 października – piątek): Dolina Bekaa – Baalbek
Przejazd do Doliny Bekaa – spichlerza Libanu. Po drodze postój przy grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał zostać zamordowany. Następnie zwiedzanie Baalbek – jednego z największych cudów starożytnego świata – Heliopolis (Miasto Słońca) z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus. Msza św. w kościele parafialnym wspólnoty maronickiej. Przejazd do Kantyny Ksara - słynnej fabryki libańskiego wina, zwiedzanie połączone z degustacją. Powrót do hotelu.
4 dzień (19 października – sobota): Sydon – Magdouche - Deir El Qamar – Beit El Din
Przejazd do Sydonu, zwiedzanie: Zamek Morza (XIII w.), Stare Miasto, targ i fabryka mydła (XV w.) Khan El Franj – karawansaraj (XVII w.). wizyta w Magdouche – sanktuarium Matki Bożej Oczekującej - Msza św. Deir Al-Qamar Maronickie miasto z kompleksem pałacowym druzyjskiej dynastii Chehab rządzącej w XVII–XIX wieku regionem Chouf. Pozostałości historyczne z czasów mameluckich przyćmiewa potężny Pałac z 1620 roku, położony na zboczu majestatycznej góry jest jednym z ikonograficznych symboli Libanu. Beiteddin - Wybudowany przy pomocy włoskich architektów pałac druzyjskiego emira Bachira II w Beiteddin do 1840 roku pełnił rolę rezydencji władcy Chouf. Przyjazd do hotelu.
5 dzień (20 października – niedziela): Bejrut – Bikfaya
Wyjazd do Bejrutu, zwiedzanie miasta: spacer uliczkami wśród nowo odrestaurowanych budynków, meczetów i kościołów. Przejście na miejsce wykopalisk z czasów rzymskich (I/II w. n.e. - dawne termy, agora, szkoła prawa rzymskiego) Nawiedzenie polskiego cmentarza, gdzie między innymi spoczywa Hanka Ordonówna – Msza św. .Przejazd do Jeita Grotto – światowej sławy jaskini, którą zwiedza się na dwóch poziomach – górną spacerem, dolną - łodzią. Przejazd do Harissa – Narodowe Sanktuarium, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Królowej Libanu - Ghazire – malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem Św. Antoniego Padewskiego (podczas II wojny światowej przebywało tutaj wielu Polaków, miejsce to odwiedził też Juliusz Słowacki). Powrót do hotelu.
6 dzień (21 października – poniedziałek): Becharre – Quadish
Przejazd na północ Libanu do lasu cedrowego opisanego w Starym Testamencie. Diman, letnia siedziba Patriarchy Kościoła Maronickieg. Następnie przejazd Doliną Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII wiecznymi freskami. Wizyta w Bakaa Kafra – miejscu urodzin Św. Charbela – Msza św. Qozahaya – Klasztor Św. Antoniego Wielkiego. Powrót do hotelu.
7 dzień (22 października – wtorek): Annaya – Sanktuarium św. Charbela
Nawiedzenie miejsc kultu maronickich świętych: wizyta w pustelni Św. Charbela i Klasztorze Św. Maruna Annaya – grób Św. Charbela – udział w comiesięcznej procesji z pustelni do grobu św. Charbela – Masza św. w rycie Maronickim, - Modlitwa osobista przed grobem św. Charbela – Nieszpory – Kolacja.
Nocleg w sanktuarium Annaya.
8 dzień (23 października – środa): Byblos
Przejazd do Byblos – miasta z V w p.n.e. Zwiedzanie min. Kościoła Św. Jana Chrzciciela, teatru rzymskiego, zamku krzyżowców. Ponowna wizyta w Annaya – pożegnanie ze Św. Charbelem w Jego Pustelni i Klasztorze Św. Maruna Msza św. – Powrót do hotelu, pożegnalna kolacja, nocleg.
9 dzień (23 października – czwartek): Bejrut – Warszawa – Kraków
9 dzień (23 października czwartek) – Bejrut – Warszawa – Kraków
Transfer na lotnisko ok godz 24 (środa/czwartek), lot do Warszawy o godz. 4.40, lądowanie w Warszawie 07.30, wylot do Krakowa 10.25, lądowanie w Krakowie 11.20 i zakończenie pielgrzymki.
TERMIN PIELGRZYMKI
16 - 24 października 2024 roku
CENA PIELGRZYMKI
2500 PLN i 1150 USD (terminy i kwoty płatności w Warunkach uczestnictwa)
dopłata do pokoju jednoosobowego: 300 USD
CENA ZAWIERA:
- Bilet lotniczy
- Wszystkie bilety wstępu
- 3 posiłki dziennie
- Transport na miejscu
- Zakwaterowanie w hotelu
- Opiekę pilota-przewodnika
- Opiekę Kapłana
Od redakcji
Nikodem M. Gdyk
400 Lat Reformatów
Nikodem M. Gdyk
Początki ruchu reformackiego
Kamil Kuraś
Sto lat w służbie Pisma Świętego
Celestyn M. Paczkowski
Koronka Seraficka
Nikodem Gdyk
Jak odmawiać Koronkę
Edwin Kozicki
Maryja pielgrzymująca
Nikodem Gdyk
„Pigułki reformackie”
Mateusz Danielczyk
EGERIA Plus
50 lat służby i dialogu
Jerzy Kraj
PANORAMA
Pasterz dla cierpiącej wspólnoty
Znikająca polskość w Izraelu
Zielona kolonizacja