Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej
Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej swoim zasięgiem obejmuje kraje, które tworzą jakby łuk we wschodniej części Morza Śródziemnego, czyli Izrael, tereny Autonomii Palestyńskiej, Jordanię, Egipt, Syrię, Liban, Cypr i Rodos.
Na terenach tych krajów franciszkanie troszczą się o sanktuaria i sprawują w nich służbę Bożą, roztaczają opiekę nad pielgrzymami, rozwijają studia biblijne, prowadzą wykopaliska archeologiczne, wydają książki i czasopisma oraz posługują w duszpasterstwie parafialnym. Ponadto prowadzą szeroką działalność charytatywną, socjalną i oświatową pośród miejscowych chrześcijan.
Na czele Kustodii Ziemi Świętej stoi Ojciec Kustosz. Jest on wybierany przez zarząd Zakonu Braci Mniejszych w Rzymie i zatwierdzany przez Stolicę Apostolską. Kadencja Kustosza trwa sześć lat z możliwością przedłużenia na kolejne trzy lata. Obecnym Kustoszem, od 2016 roku, jest Włoch o. Franciszek Patton. Jego zastępcą (Wikariuszem) jest o. Dobromir Jasztal z Polski. Bezpośrednimi współpracownikami Kustosza są jego doradcy (tzw. Dyskreci). W obecnej kadencji są nimi: o. John Luke Gregory z Anglii, o. Bruno Varriano z Brazylii, o. Ibrahim Faltas z Egiptu, br. Siniša Srebrenovich z Chorwacji oraz o. Marcelo Cichinelli z Argentyny.
W strukturach Kustodii znajduje się 77 klasztorów, w których posługuje blisko 300 zakonników, pochodzących z 30 państw i należących do 53 prowincji Zakonu Braci Mniejszych.
WYKAZ KLASZTORÓW I ADRESÓW WCHODZĄCYCH W SKŁAD KUSTODII ZIEMI ŚWIĘTEJ:
Od redakcji
Nikodem M. Gdyk
800 lat reguły i Greccio
Nikodem M. Gdyk
Greccio 1223
Alojzy Warot
Szopki z drewna oliwnego
Nikodem M. Gdyk
Ruchoma szopka
Aleksander Sitnik
Szopki z masy perłowej
Nikodem M. Gdyk
Kąpiel Dzieciątka
Celestyn M. Paczkowski
Wyprzedził Wikipedię
Wacław Michalczyk
EGERIA Plus
Pole Pasterzy
Nikodem M. Gdyk
PANORAMA
Bliski Wshód dwóch prędkości
Pandemiczne podsumowanie
Palestynki na traktory