8 października 2024
Ku czci św. Franciszka z Asyżu
Uroczystość św. Ojca Franciszka w Kustodii Ziemi Świętej ma szczególny charakter. Chociaż celebracje mają miejsce na całym świecie, to jednak dla braci przebywających w ojczyźnie Chrystusa postać ich Założyciela jest szczególnie bliska. W każdym z kościołów franciszkańskich na Bliskim Wschodzie, choć niekiedy przy drzwiach zamkniętych, odbywają się specjalne obchody. Tegoroczna uroczystość Świętego z Asyżu przypadła w niespokojnym i niepewnym czasie. Odpowiedzią franciszkanów w Jerozolimie na ostrzały rakietowe i ataki dronów, była żarliwa modlitwa. „Starajmy się żyć aż do głębi duchowością zaufania i braterstwa, którą św. Franciszek zaczerpnął z bliskości z Jezusem… Pan wezwał nas, abyśmy przeżywali możliwość dostrzegania snu o braterstwie i pokoju” – powiedział w homilii podczas I Nieszporów uroczystości Kustosz o. Francesco Patton. Centralne obchody odbywają się w kościele Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie. Jak każdego roku otwarło je nabożeństwo „Transitus”, wieczorem 3 października. To znaczący moment dla wspólnoty, gdy wspomina się śmierć Serafickiego Ojca. Biograf św. Franciszka z Asyżu tak oto opisuje tę chwilę rozstania: „Zebrało się wielu braci, których on był ojcem i wodzem, i podczas gdy wszyscy stali ze czcią i patrzyli na to błogosławione zejście i szczęsne dokonanie życia, jego najświętsza dusza uwolniła się z ciała, została wchłonięta w bezmiar światłości, a ciało umarło w Panu” (1 Cel 110). Podczas tego wieczornego nabożeństwa swoje śluby zakonne odnowiło 30 braci, w tym 16 należących do Kustodii Ziemi Świętej oraz siedmiu w innych klasztorach. W ten sposób akcentuje się towarzyszenie całej braterskiej wspólnoty kolejnemu etapowi formacji braci rozpoczynających życie zakonne. Tych młodych braci o. Kustosz prosił, by „docenili dar im powierzony, wezwani do życia jako pielgrzymi na tym świecie i we wspólnocie braterskiej”.
Celebracje ku czci się św. Franciszka kontynuowano następnego dnia – 4 października. W tym roku była celebrowana specjalna Msza święta dla dzieci z franciszkańskich szkół w Jerozolimie. Dzieci recytowały wspólnie modlitwę św. Franciszka: „Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”.
Momentem kulminacyjnym była uroczysta suma o godz. 10.30. Przewodniczył jej przeor Dominikanów. Na uroczystej Eucharystii byli obecni lokalni hierarchowie katoliccy, konsulowie Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii i Włoch oraz przedstawiciele miejscowych władz i wspólnot religijnych.
Homilię wygłosił dyrektor l’École Biblique o. Olivier Poquillon, który podkreślił więzy braterstwa pomiędzy dwoma zakonami. Wezwał także do tego, aby „mieć wiarę w Boga”, który daje „nadzieję w czas ciemności” i zaprasza do tego, aby „wstać i iść za Nim… Nie jesteśmy sami, Jezus przyszedł po to, aby dzielić z nami ciężar każdego dnia” – powiedział dominikański kaznodzieja. Do tradycji należy także agapa w sam dzień uroczystości tj. uroczysty obiad w refektarzu franciszkańskim, na który zaproszeni są duchowni i przedstawiciele wspólnot oraz zakonów w Ziemi Świętej. II Nieszpory uroczystości Serafickiego Ojca zakończyły obchody franciszkańskiego święta w Jerozolimie. Te chwile modlitwy i spotkania na liturgii były naznaczone ogromnym pragnieniem pokoju i obudzenia gotowości do dialogu zwaśnionych stron. Niech św. Franciszek wyprasza „pokój i dobro” dla całego świata i udręczonego Bliskiego Wschodu. (MCP) Foto BM/CTS
Od redakcji
Nikodem M. Gdyk
800 lat reguły i Greccio
Nikodem M. Gdyk
Greccio 1223
Alojzy Warot
Szopki z drewna oliwnego
Nikodem M. Gdyk
Ruchoma szopka
Aleksander Sitnik
Szopki z masy perłowej
Nikodem M. Gdyk
Kąpiel Dzieciątka
Celestyn M. Paczkowski
Wyprzedził Wikipedię
Wacław Michalczyk
EGERIA Plus
Pole Pasterzy
Nikodem M. Gdyk
PANORAMA
Bliski Wshód dwóch prędkości
Pandemiczne podsumowanie
Palestynki na traktory