6 listopada 2024
U Królowej Palestyny
w Deir Rafat
W ostatnią sobotę października 2024 r., mimo trudności i przeszkód, ponad 2 tys. chrześcijan zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Palestyny w Deir Rafat (niedaleko biblijnego Bet Szemesz). Byli to duchowni i świeccy, klerycy i studenci oraz wierni z wielu parafii diecezji jerozolimskiej. Licznie przybyli także przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich posługujących w Ziemi Świętej. Wszyscy trwali w duchu zawierzenia i skupieniu, modląc się za Kościół i mieszkańców ziemi palestyńskiej. Proszono Matkę Bożą, aby chroniła Ziemię Świętą przed wszelkim złem oraz umocniła serca odwagą, wiarą i miłością. Ta pielgrzymka ma już ugruntowaną tradycję i odbywa się z okazji patronalnego święta diecezji jerozolimskiej, która obrała Maryję, córkę tej ziemi, na swoją główną Patronkę. Historia sanktuarium rozpoczęła się 97 lat temu. W 1927 roku łaciński Patriarcha Jerozolimy Luigi Barlassina ustanowił święto Matki Bożej, Królowej Palestyny. Tak zaczął się kult maryjny w Deir Rafat. Od tej pory górująca na szczycie sanktuarium w Deir Rafat figura Matki Bożej z gestem wyciągniętej ręki, symbolizuje zatroskanie i błogosławieństwo ofiarowane swojej ojczystej ziemi oraz wszystkim jej mieszkańcom i pielgrzymom. Głównym celem ustanowienia tego święta było ożywienie w świadomości chrześcijan zamieszkujących Ziemię Świętą roli i znaczenia Maryi, Dziewicy z Nazaretu i powierzenia Jej miejscowego Kościoła, przeżywającego po 1917 roku trudny okres przemian politycznych oraz społecznych. Data liturgicznego święta została ustalona na 25 października, ale uroczystość odpustowa w sanktuarium, ze względu na umożliwienie jak najliczniejszego udziału parafian z całego terytorium, od początku była celebrowana w ostatnią sobotę lub niedzielę października. Stolica Apostolska zatwierdziła to święto w 1933 roku, uzasadniając potrzebą „błagalnej modlitwy o szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny dla tej ziemi”.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył w tym roku Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa. W swojej homilii odniósł się do roli Maryi Dziewicy jako orędowniczki i przewodniczki w czasach kryzysu i trudności. Rozważając czytanie z księgi Apokalipsy (Ap 12,3-4), powiedział, że pomimo całego zła i przemocy tego świata, wierni powinni zaufać sile miłości i życia, które przewyższają moce zła: „Ono jest bezsilne wobec siły miłości, rodzącej życie”. To ją przedstawia „niewiasta obleczona w słońce”. Hierarcha zachęcał obecnych aby świadczyli o królestwie Bożym w Ziemi Świętej poprzez „pracę i słowa”. Podkreślił potrzebę budowania relacji opartych na godności, sprawiedliwości i pokoju, by nie ulegać pokusie popadnięcia w strach, egoizm i dążenie do władzy. Pomimo trudności, to wiara w Bożą moc oświetla drogę do pokoju i urzeczywistnienia sprawiedliwość. Wskazując na nieustanny konflikt i niepewność w Ziemi Świętej, Patriarcha zakończył, przypominając słuchaczom, że „zło nie będzie miało ostatniego słowa w ich życiu, ani w życiu Ziemi Świętej”.
W obchodach maryjnych uczestniczyła duża grupa młodzieży z Palestyny. Doroczna uroczystość jest chwilą radości, ale również skupienia i modlitwy dla wszystkich chrześcijan Ziemi Świętej. Sytuacja w ojczyźnie Chrystusa jest bardzo trudna, o czym wiedzą wszyscy. Pośrednie lub bezpośrednie skutki wojny odciskają głębokie piętno na codziennym życiu, zakłócając normalność, wprowadzając niepokój, zamęt i niepewność. Wielu młodych mówi wręcz o wyzwaniu bycia chrześcijaninem w Ziemi Świętej. Na internetowych stronach Kustodii Ziemi Świętej (np. www.custodia.org) nie brak jednak wypowiedzi, które napełniają nadzieją i radością. Wielu młodych chrześcijan z Palestyny dokonało odważnego wyboru. Postanowili pozostać na umęczonej ziemi, mimo rozlicznych trudności. W ich wypowiedziach jaśnieje nadzieja. Doświadczenie nienawiści i przemocy pozwala docenić chwile pokoju i zrozumienia, dając odrobinę nadziei na przyszłość tym młodym w Ziemi Świętej. Przed końcowym błogosławieństwem, wikariusz generalny bp William Shomali, przewodniczył modlitwie do Matki Bożej Królowej Palestyny, prosząc Ją o opiekę nad ojczystą ziemią i kierowaniem wiernych ku zwycięstwu prawdy i sprawiedliwości na szlaku prowadzącym do niebiańskiej ojczyzny. (opr. M.C. Paczkowski OFM)
Od redakcji
Nikodem M. Gdyk
800 lat reguły i Greccio
Nikodem M. Gdyk
Greccio 1223
Alojzy Warot
Szopki z drewna oliwnego
Nikodem M. Gdyk
Ruchoma szopka
Aleksander Sitnik
Szopki z masy perłowej
Nikodem M. Gdyk
Kąpiel Dzieciątka
Celestyn M. Paczkowski
Wyprzedził Wikipedię
Wacław Michalczyk
EGERIA Plus
Pole Pasterzy
Nikodem M. Gdyk
PANORAMA
Bliski Wshód dwóch prędkości
Pandemiczne podsumowanie
Palestynki na traktory